معرفی اوره

Urea introduction

اوره :

معرفی و مشخصات اوره :

اوره یا کاربامید یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CO(NH₂)₂ می باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (NH2-) باقیمانده است، که به یک گروه کربونیل (-CO-) که گروهی عملکردیست ، اتصال می یابد.اوره در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می کند. این ترکیب : سخت، بی رنگ، بی بو ( گرچه آمونیاکی که در حضور آب از آن حاصل می شود و شامل بخار آب موجود در هوا نیز می باشد، دارای بوی تندی است)، نه اسیدی است و نه قلیایی، بسیار محلول در آب و نسبتا غیر سمی می باشد، از اوره به صورت گسترده ای در کودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می شود. اوره همچنین یکی از مواد اولیه مهم در صنایع شیمیایی است. سنتز و به وجود آوردن این ترکیب آلی از یک پیش ساز غیر آلی یا معدنی، توسط وهلر Friedrich Wohler در سال 1828 ، نقطه عطف بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت دانش شیمی محسوب می شود.کلمات اوره و کاربامید، همچنین برای نامیدن یک طبقه خاص از مواد و ترکیبات شیمیایی که در همان گروه عملکردی

 RR-CO-RR مشترک هستند نیز به کار می رود. بدین معنا که یک گروه کربونیل به دو آمین آلی باقی مانده متصل شده است. به عنوان مثال در این مورد می توان به : کاربامید پراکساید، آلانتوئین allantoin و هیدانتوئین Hydantoin اشاره نمود.

خواص اوره :

مشخصه

مقدار

نام شیمیایی

اوره

وزن مولکولی

60.06

نامهای دیگر

Urea، کاربامید، carbamide، آمید از کربونیک اسید، کاربامیدیک اسید، ایزو اوره.

 

فرمول شیمیایی

(NH2)2CO

شکل فیزیکی

گرانول، پودر یا گلوله مانند و سفید رنگ.

 

نقطه انجماد / ذوب

131-135 درجه سانتی گراد

ph

7.5 -9.5

حلالیت در آب

حلالیت بسیار بالایی دارد.

معرفی محصولات جایگزین :

اوره محصول جانبی ندارد.

گرید های مختلف اوره :

گریدهای اوره به شرح زیر می باشد.

  • اوره صنعتی
  • اوره آزمایشگاهی                              

کالا جایگزین :

ازت یکی از عمده مواد مغذی است که درقالب کود اوره در اختیار گیاه قرارمی گیرد و اما دلیل اصلی انتخاب اوره با پوشش گوگردی به جای کود اوره بدون پوشش را به دو دلیل زیر میتوان تقسیم کرد  :

دلایل اقتصادی و فنی :

در کود اوره بدون پوشش (اوره معمولی) بنا بر حلالیت فوری اوره در آب ،راندمان کود کمتر از 30% می باشد ، چرا که 70% اوره در اثر شسته شدن آنی جذب گیاه نشده و هرز میرود. در صورتی که در کود جایگزین( کود اوره با پوشش گوگردی) بنا بر خاصیت کند رهایی آن که بارزترین خاصیت این کود می باشد نیتروژن موجود در یک بازده زمانی حدودا" 40 روزه به طور آرام و 100% به گیاه منتقل می شود و لذا میزان مصرف کود نسبت به اوره به یک سوم تقلیل می یابد که صرفه اقتصادی مهمی را از حیث خرید و توزیع در مزرعه شامل می شود.

مصرف کود اوره بدون پوشش باعث سخت شدن خاک و عدم نفوذ آب و افت حاصلخیزی زمین میگردد . در حالیکه این مشکل با مصرف کود اوره با پوشش گوگردی به دلیل عمده کند رهایی ازت در آب به کلی مرتفع میشود.

یک کیلوگرم اوره در دمای 17 درجه سانتیگراد در یک لیتر آب در کمتر از یک ساعت حل می‌شود.

به دلیل استفاده از گوگرد در پوشش S.C.U به عنوان بخش عمده وزنی و نیز وجود باکتری تجزیه کننده آن در ترکیب عناصر پوشش عنصر گوگرد پس از انجام وظیفه در ساختار S.C.U و انتقال کامل ازت به گیاه خود نیز به عنوان یک ماده مغذی و نیز تنظیم کننده PH خاک ایفای نقش نموده و باعث تقویت خاک و حاصلخیزی زمین میگردد.

عنصر گوگرد به عنوان یک عامل آفتکش و به عنوان یک کود نیز میتواند از حیث اقتصادی به لحاظ بالا بردن کیفیت محصول نقش آفرینی کند که بنابراین با انتخاب گزینه S.C.U در واقع از دو کود مختلف استفاده شده است . با بررسی های انجام گرفته می توان برای تولید کود جایگزینی برای اوره در نظر گرفت ولی برای سایر کاربردها اوره قابل جایگزین نمی باشد.

استاندارد ملی اوره :

در جدول زیر برخی از استانداردهای ملی اوره ارائه شده است

 ‏استاندارد ملی اوره 

شماره استاندارد

موضوع

ICS-code

75

اوره

080/65

921

اوره برای مصارف صنعتی-اندازه گیری

خاکستر-روش وزنی

71/080/30

3719

تعیین اوره در خوراک دام و طیور

65/120

کاربرد های اوره :

 اوره ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم است، مانند :

  • انواع پلاستیک، به ویژه رزین های فرمالئید اوره.

  • انواع چسب ، همچون اوره فرمالئید و اوره ملامین فرمالئید ، که در ساخت تخته سه لایی مخصوص آب کاربرد دارد.
  • سیانات پتاسیم، به عنوان ماده اولیه برخی از صنایع.
    • نیترات اوره یک نوع ماده منفجره.
    • اوره

اگر به صورت آزاد در اتمسفر حضور داشته باشد ، اوره به سرعت به فاز بخار تغییر میکند و با رادیکال های هیدروکسیل تولید شده توسط فتوشیمیایی (نیمه عمر 6 .9 ساعت ) واکنش می دهد . اگر به خاک منتقل شود، اوره به دلیل فعالیت اوره در خاک (بر اساس استفاده از آن به عنوان کود) به آمونیم هیدرولیز  تبدیل می شود . میزان هیدرولیز می تواند سریع باشد (24 ساعت)؛ با این حال، تعدادی متغیر (مانند افزایش اندازه پلت کود) می تواند میزان تخریب را از روز به هفته کاهش دهد.

برگه اطلاعات ایمنی اوره

نام ماده

اوره

مشخصات ظاهري

جامد سفید رنگ

خطرات

تماس با چشم

باعث تحریک چشم و قرمزی و درد در چشم می شود.

تماس با پوست

تماس اين ماده با پوست، التهاب، در پي دارد. در صورت جذب خطرناک می باشد .

تنفس

استنشاق اين ماده ، سوزش تارهاي تنفسي و تخريب بالقوة ششها را در پي دارد.

بلعيدن

 

باعث تحریک دستگاه گوارش به حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شود. ممکن است باعث اختلالات قلبی شود. در صورت بلعیدن ممکن است آسیب زننده باشد.

وسايل حفاظت فردي

دستکش های مناسب ، عینک های ایمنی شیمیایی ، لباس ایمنی

كمك‌هاي اوليه

چشم

سريعا چشم را بمدت 15 دقيقه با پا شش آب شستشو داده و باز و بسته کردن پلک ها. بسرعت براي مراقبت پزشكي اقدام نماييد. 

پوست

سريعا پوست را بمدت 15 دقيقه با پاشش آب شستشو داده و لباس کفش هلی آغشته شده را سریعا جدا کنید و بسرعت براي مراقبت پزشكي اقدام نماييد. 

تنفس

شخص آلوده را به مكاني باز انتقال دهيد. درصورت عدم تنفس، به او نفس مصنوعي دهيد. بسرعت براي مراقبت پزشكي اقدام نماييد. 

بلعيدن

 اگر آگاه و هوشیار باشد، دهان را بشویید و 2 تا 4 فنجان شیر یا آب بنوشید.

بسرعت براي مراقبت پزشكي اقدام نماييد. 

شرايط حمل و نقل و نگهداري

در طول دوران حمل و انتقالات از تهویه مناسب به دور از گرد و غبار نگه داری شود . از تماس با پوست و  چشم و لباس و مصرف و تنفس اجتناب شود . در محیط خشک و خنک ودر ظرف در بسته محکم نگه داری شود .

 

 

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.