معرفی اتان

Ethane introduction

اتان:

گاز اتان یک ترکیب هیدروکربنی است که در طبیعت به عنوان یک گاز بی بو و بی رنگ در فشار و دمای استاندارد وجود دارد. با توجه به حضور یک پیوند در ساختار آن ، آن را به عنوان یک هیدروکربن آلکان طبقه بندی می کنند ، چهار آلکان اولیه متان ، اتان ، پروپان و بوتان است. اتان اولین بار توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۴ زمانی که یک محلول پتاسیم استات را الکترولیز می کرد ، کشف شد ، نام اتان مشتق شده از “اتر” که در گذشته در لاتین aether و در یونانی aithēr گفته می شده به معنای هوای بالا فرمول شیمیایی گاز اتان C2H6 می باشد ، این ترکیب پایدار است و در برابر واکنش مقاومت نشان می دهد ، جرم مولی آن ۳۰٫۰۷ گرم بر مول می باشد ، نقطه ذوب آن ۱۸۱٫۷۶- سانتیگراد و نقطه جوش آن ۸۸٫۶ -است. با توجه به ماهیت غیر قطبی آن ، آن را در حلال های قطبی مانند آب حل می کنند . به طور معمول میزان حلالیت اتان برای تشکیل یک محلول همگن در دمای اتاق بسیار کم است.

مانند تمام آلکان ها ، اتان نیز بسیار قابل احتراق است ، احتراق کامل از دی اکسید کربن و آب همراه با انتشار ۱۵۶۱ کیلوژول انرژی در هر مول تولید می شود. احتراق ناقص گاز اتان منجر به تولید ترکیبات تک کربنی مانند مونوکسید کربن و فرمالدهید می شود. محصولات بی اهمیت اضافی تولید شده در حین احتراق ناقص گاز اتان ، استالدهید ، متانول ، اتانول و متان هستند . ساختار کربن دارای یکی از ساده ترین حلقه ها در میان آلکان هاست که شامل یک پیوند کربن-کربن است. اتان به عنوان یک سوخت پاک دسته بندی شده و همچنین دومین گاز طبیعی عمده زمین پس از متان است ، به غیر از گاز طبیعی ، متان به طور طبیعی یک جزئ محلول در نفت خام می‌باشد. گاز اتان دومین جزء تشکیل دهنده گاز طبیعی است. تفاوت گاز طبیعی استحصال شده از میادین مختلف گازی در مقدار اتان از کمتر از ۱٪ حجم تا بیش از ۶٪ حجم است. تا قبل از سال ١٩٦٠ میلادی، اتان و مولکول های بزرگتر به طور معمول از اجزای متان گاز طبیعی جدا نمی شدند و به سادگی همراه با متان به عنوان یک سوخت سوزانده می شدند. درحالیکه امروزه اتان یکی از مواد اولیه مهم صنایع پتروشیمی است و در حوضه های گاز توسعه یافته از دیگر اجزای گاز طبیعی جدا می شود. اتان همچنین می تواند از گاز نفتی جدا شود، مخلوطی از گازهای هیدروکربنی که به عنوان محصول جانبی پالایش نفت می باشند.

کاربردها :

استفاده عمده گاز اتان در صنايع شيميايي در توليد اتيلن (اتيلن) ​​توسط شكست مولكولي بكمك بخار است. هنگامي كه با بخار رقيق و به طور خلاصه تا دماي بسيار بالا (۹۰۰ درجه سانتي گراد يا بيشتر) گرم مي شود، هيدروكربن هاي سنگين شكسته و به هيدروكربنهاي سبك تر، و هيدروكربن هاي اشباع، غير اشباع مي شوند. در روش توليد اتيلن از اتان به روش شكست مولكولي با بخار، اتان براي اتيلن نسبتا انتخابي است، در حالي كه شكست مولكولي با بخار هيدروكربن هاي سنگين تر بازده مخلوط محصول فقير در اتيلن، و غني تر در آلكن های سنگين تر (اولفينها) مانند پروپن (پروپيلن) و بوتادين، و در هيدروكربن هاي آروماتيك. گاز اتان مي تواند به عنوان مبرد در سيستم هاي تبريد برودتي استفاده شود.

نکات ایمنی گاز اتان:

گاز اتان تحت فشار بوده و به شدت آتشزا می باشد و مخزن آن باید به دقت حمل گردد.گاز اتان به سرعت باعث خفگی می گردد. همچنین باید از گرما و جرقه بدور باشد.دمای خود اشتعالی گاز اتان ۴۹۷ درجه می باشد.سیلندر گاز اتان باید به صورت ایستاده حمل شود و به هیچ وجه غلتانده نشود.

خواص گاز اتان :

 خواص فیزیکی و شیمیایی گاز اتان

ردیف

موارد

شرح

1

فاز

گاز

2

دسته

گاز اشتعال آور

3

نام شیمیایی

C2H6

4

وزن ملکولی

۳۰٫۰۶۹ gr/mole

5

سمی

نیست

6

محدوده اشتعال

بسیار قابل اشتعال است

7

سمی

هست

8

UN Number

گاز

استانداردهای اتان :

استاندارد موجود برای اتان در جدول زیر ارائه شده است.

 استاندارد اتان

خصوصیات

استاندارد

روش استاندارد انتقال بخار

ASTM E96

روش استاندارد میزان خورندگی

ASTM D7234

تعیین میزان رطوبت

ASTM F2170

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.