متیل ترت بوتیل اتر (MTBE)

Methyl tert butyl ether (MTBE)

محصول متیل ترت بوتیل اتر MTBE :

متیل ترت بوتیل اتر یک بنزین افزودنی است که برای افزایش عدد اکتان اضافه می شود و از متانول و ایزو بوتیلن تولید می شود. MTBE اولین ماده ی اکسیژن داری بود که به عنوان افزودنی به بنزین برای کامل تر شدن فرآیند احتراق در نظر گرفته شد، متانول که خود از اجزای اصلی بوجودآورنده­ی  MTBEاست اغلب از گاز طبیعی و دیگر محصولات نفتی بدست می­آید. این ماده عمدتاً به عنوان اکسیژن دار کننده ی سوخت بکار می­رود. پس از کنار گذاشتن تترا اتیل سرب از روش اکسیژن دار کردن بنزین از طریق افزودن MTBEاستفاده می­شود. روش هایی جهت بالا بردن عدد اکتان

1- افزودن عدد اکتان از طریق افزودنی ها

2- افزودن مواد آروماتیکی

3- افزودن مواد شاخه دار یا ایزومرها و ارگانومتال ها

مزایای اکسیژن دار کردن بنزین:می توان محتوای اکسیژن بنزین را برای سوختن تمیزتر و عملکرد بهتر اضافه کردن مواد اکسیژن دار به بنزین باعث کاملتر شدن احتراق و در نتیجه کاهش گازهای گلخانه ای و دیگر آلاینده های خطرناک است، استفاده از بنزین با احتراق تمیزتر حدود 25٪ از صدمات وارده به لایه اوزن را کاهش خواهد داد.

 : MTBE استاندارد های 

استانداردهای MTBE در جدول زیر ارائه شده است.

جدول استاندارد MTBE

عنوان استاندارد

شماره استاندارد

روش آزمون استاندارد برای آنالیز MTBE

ASTM D5441-98

مشخصات استاندارد برای MTBE برای ترکیب محصولات  پایین دستی

ASTM D5983-17

روش آزمون استاندارد برای تعیین MTBE در بنزین

ASTM D4815-15b

کاربرد های MTBE :

استفاده از MTBE بعنوان ماده افزودنی در سوخت موتورهای بنزینی از 1949 شروع شد تا جایگزینی برای سرب باشد که به منظور بالا بردن عدد اکتان بنزین octane enhancer به آن اضافه می شد و از متانول و ایزو بوتیلن تولید می­شود. متانول که خود از اجزای اصلی بوجودآورنده ی MTBE است اغلب از گاز طبیعی و دیگر محصولات نفتی بدست می­آید. این ماده عمدتاً به عنوان اکسیژن دار کننده ی سوخت بکار می­رود. پس از کنار گذاشتن تترا اتیل سرب از روش اکسیژن دار کردن بنزین از طریق افزودن MTBE استفاده می­‌شود، در واقع در حال حاضر عدد اکتان مورد نظر خود را به جای افزودن تترا اتیل سرب با افزودن MTBE بدست می­‌آوریم. همچنین می­توان محتوای اکسیژن بنزین را برای سوختن تمیزتر و عملکرد بهتر با اضافه کردن مواد اکسیژن دار به بنزین که باعث کاملتر شدن احتراق و در نتیجه کاهش گازهای گلخانه ای و دیگر آلاینده های خطرناک می­‌گردد افزایش داد.

ملاحضات زیست محیطی و ایمنی :

نشتی به داخل آب های سطحی و زیر زمینی یکی از منابع اصلی آلایندگی برای MTBEبه شمار می‌آید ، این ماده حلالیت بسیار بالایی داشته و انتقال آن به آب را بسیار آسان می­نماید هنگامی که این ماده وارد سیستم آب گردید همراه با آب منتقل شده و دارای زیست تخریب پذیری بسیار پایینی است به همین دلیل تحت شرایط طبیعی این ماده می تواند تا فواصل طولانی همراه با آب منتقل شود خطر اصلی که این ماده می­تواند ایجاد نماید آلوده کردن احتمالی آب آشامیدنی و در نتیجه تأثیر منفی بر سلامتی و ایمنی انسان است. هزینه ی تصفیه و خارج کردن MTBEاز سیستم آب رسانی به میزان قابل توجهی بالا است.

MTBE می­تواند باعث التهابات تنفسی گردد، قرار گرفتن در معرض MTBEدر فاز گازی می تواند باعث ناراحتی های چشم شود. اگر آلودگی MTBE در آب آشامیدنی وجود داشته باشد بو ومزه ی نا خوشایندی به آب می­دهد

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.