گاز طبیعی

Natural gas

معرفی گاز طبیعی و مشخصات آن :

گاز طبیعی (Natural gas) که معمولاً گاز گفته می‌شود نوعی سوخت فسیلی گازی است که معمولاً اثرات زیان‌آور کمتری نسبت به سوخت‌های فسیلی دیگر دارد و جزء منابع تجدیدناپذیر می‌باشد. میلیون‌ها سال قبل، گاز طبیعی و نفت خام در اثر تجزیه و فاسد شدن گیاهان و اجساد حیوانات در ته دریاها و اقیانوس‌های قدیمی به‌وجود آمد. بخش اعظم این مواد ارگانیک در هوا تجزیه (اکسیده) و وارد جو شد. ولی بخشی دیگر قبل از تجزیه، مدفون یا وارد آب‌های راکد و فاقد اکسیژن شده و از اکسیده شدن آنها جلوگیری به عمل آمد.

گاز طبیعی عمدتاً از متان (CH4) یعنی ساده‌ترین نوع  ترکیب هیدروکربنی و  سایر هیدروکربن‌های پیچیده‌تر و سنگین‌تری چون اتان (C2H6)، پروپان (C3H8) و بوتان (C4H10) تشکیل شده‌است. در این میان گاز اتان برخی از میدانها درصد قابل ملاحظه‌ای ( تا حدود ۱۰٪ یا کمی بالاتر) را تشکیل می‌دهد. حال آنکه گازهای سنگین تر اجزای بسیار کوچکی را در ترکیب گاز طبیعی شامل می‌شوند همچنین ترکیباتی از قبیل هیدروژن سولفید، دی اکسید کربن، نیتروژن همراه  درگاز طبیعی یافت می‌شوند که درصد آنها در مخازن مختلف و حتی در قسمتهای مختلف از یک مخزن، با یکدیگر متفاوت است. همچنین آب نیز همیشه با گاز طبیعی استخراج شده از مخازن همراه است که در پالایشگاه ها در بخشی به نام واحد نم زدائی، آب و ترکیبهای مزاحم که سبب پائین آوردن ارزش حرارتی گاز شده و همچنین مشکلاتی در انتقال و مصرف گاز بوجود میآورند، از گاز طبیعی تفکیک میشوند و پس از آن، گاز به خطوط انتقال و در نهایت به مصرف کنندگان تحویل می‌شود.

چگالی گاز متان ۵۵ صدم است، ولی با توجه به ترکیبات سنگینتر همراه گاز طبیعی، چگالی آن می‌تواند به حدود ۶۵صدم نیز برسد. بنا بر این گاز طبیعی از هوا سبکتر بوده و در صورت نشت از خطوط لوله یا سایر اجزاء شبکه گاز یا لوله کشی وسائل گاز سوز در منازل بسمت بالا حرکت می‌کند و در مکانهای مسقف قسمت زیادی از گاز نشت شده در زیر سقف تجمع می‌کند.اما سبکتر بودن گاز طبیعی با عث نمی‌شود که همه گاز نشت یافته از یک محل بسمت بالا برود بلکه بخشی از گاز نیز، بویژه در صورتی که عناصر تشکیل دهنده هوا با آن اختلاط کامل پیدا کنند، بهمراه هوا به اطراف نیز پراکنده می‌شود. و چون غلظتهای پائین گاز در هوا خطرناکتر است قابلیت انفجار در اطراف محل نشت نیز وجود دارد.

گاز طبیعی در صورتی که بطور کامل خشک و فاقد مواد زائد باشد و هوای کافی به آن برسد، با شعلهٔ آبی می‌سوزد و در غیر اینصورت شعله‌های قرمز، نارنجی، زرد یا سبز حاصل خواهد شد.هر متر مکعب گاز طبیعی بصورت متوسط هشت هزار و ششصد کیلو کالری ارزش حرارتی دارد، امّا این مقدار اسمی است و ارزش حرارتی دقیق گاز طبیعی هر میدان گازی، تابع ترکیبات آن بوده و بطور کلی هر چه درصد متان در گاز طبیعی بیشتر باشد ارزش حرارتی آن پائین تر است .ارزش یک متر مکعب گاز طبیعی در شرایط استاندارد تقریباً به اندازه یک لیتر بنزین می‌باشد.مصرف یک بخاری گازی در هر ساعت از نیم تا یک و نیم متر مکعب گاز طبیعی می‌باشد.گازی که در منازل، محل‌های کسب و کار و بخش‌های صنعتی استفاده می‌شود در واقع متان خالص است که گازی بی‌رنگ و بی‌بو و با شعله‌های کم‌رنگ و به نسبت روشن می‌باشد.

استاندارد های گار طبیعی :

گاز طبیعی بعنوان ماده اولیه برای تولید MEG مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد گاز طبیعی در جدول زیر ارائه شده است.

 استاندارد گاز طبیعی

ردیف

نوع آزمایش

واحد

نتایج

استاندارد آنالیز

1

O2

Mol.%

Nil

ASTM D 1945-96

2

N2

Mol.%

3.72

3

CO2

Mol.%

0.94

4

CH4

Mol.%

91.5

5

C2H4

Mol.%

2.87

6

C3H8

Mol.%

0.43

7

i-C4H10

Mol.%

0.19

8

n-C4H10

Mol.%

0.27

9

i-C5H12

Mol.%

0.03

10

n-C5H12

Mol.%

0.02

11

C6+

Mol.%

0.03

12

H2S

Nil

ASTM D2385-81

13

رشد ارزش حرارتی

Kcal/M3

8936.4

ASTM D3588-98

14

چگالی ویژه

0.6048

15

نرخ خالص ارزش حرارتی

Kcal/M3

8058.3

16

نقطه شبنم آب

درجه سانتیگراد

---

ASTM D1142-95

17

نقطه شبنم هیدروکربن

درجه سانتیگراد

---

18

درجه حرارت خط

درجه سانتیگراد

---

Temp. transmitter

19

فشار خط

Bar g

65

Gauge

20

وزن مولکولی

17.52

Calculation

 

گاز طبیعی :

گاز طبیعی منبع انرژی تقریبا پاکیزه، فراوان و ارزان قیمتی است که هم اکنون نیز به مقیاس وسیع برای مصارف صنعتی و خانگی به کار رفته و در طی دهه‌های آینده بهره‌برداری از آن گسترش خواهد یافت. در توسعه اقتصادی جهان، مناطق و کشورهای مختلف، به دلیل منابع و ذخایر عظیم در دسترس و توسعه تکنولوژی‌های خلاق باعث کاهش هزینه‌ها و زمان اجرای پروژه‌ها و در نتیجه بهبود اقتصاد پروژه‌های توسعه و انتقال گاز شده است. همچنین تلاش جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و گاز CO2 مزیت استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت‌ها را نشان می‌دهد.CO2 مزیت استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت‌ها را نشان می‌دهد.

برگه اطلاعات ایمنی گاز طبیعی

 

نام ماده

گاز طبیعی

مشخصات ظاهري

گاز بی رنگ

خطرات

تماس با چشم

-

تماس با پوست

-

تنفس

-

بلعيدن

-

وسايل حفاظت فردي

تهوية مطبوع هوا، عينك ماسک

كمك‌هاي اوليه

چشم

در صورتی تماس با چشم و بروز ناراحتی مصدوم به هوای آزاد منتقل شود

پوست

کمک های اولیه معمولا مورد نیاز نیست

تنفس

بدون ماسک به محیط آلوده وارد نشوید و در صورت تنفس  مصدوم را به هوای آزاد انتقال دهید

بلعيدن

-

شرايط حمل و نقل و نگهداري

 دخیره سازی و حمل این محصول می بایست مطابق با مقررات ذخیره سازی گازهای فشرده و مواد قابل اشتعال انجام گیرد. در مجاورت آن از ایجاد شعله و کشیدن سیگار جدا خودداری شود

در بخش مقالات به معرفی دسته ای از محصولات شیمیایی پرداخته شده است. شایان ذکر است محصولات نام برده شده شامل مطالعات امکانسنجی می باشد. در گزارشات امکانسجی به وضعیت بازار، فرایندهای تولید و اطلاعات سرمایه‌گذاری مورد نیاز پرداخته شده که تمامی این اطلاعات قابل ارائه به مشتریان می باشد.
این مقالات توسط شرکت آلما شیمی پاسارگاد برای شما تهیه شده است.